AZWA extra impuls voor samenwerking en toegankelijkheid zorg
De afspraken in het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) helpen om de zorg toegankelijk te houden en dragen bij aan het tegengaan van de arbeidsmarkttekorten. Met het vandaag gepubliceerde onderhandelaarsakkoord verstevigen zorgpartijen de samenwerking die met het Integraal Zorgakkoord in gang is gezet.
NVZ-voorzitter Ad Melkert: "Met het AZWA zetten we in op het meer en eerder voorkomen dat zorg van de huisarts of in het ziekenhuis nodig is. De bijdrage van de gemeenten en het sociaal domein kan voor een doorbraak zorgen. Daarmee wordt een grote stap gezet naar het actief ondersteunen van mensen voordat zij medische zorg nodig hebben. Dat draagt bij aan het welzijn van inwoners, en is cruciaal voor het toegankelijk houden van de zorg."
In het AZWA zijn stevige afspraken gemaakt over het toekomstbestendig inrichten van de zorg. Melkert: "Belangrijke afspraken gaan over het aantrekkelijk houden van het werken in de zorg. De zorgprofessionals verdienen onze steun en zijn cruciaal om de stijgende zorgvraag op te vangen. We zetten stevig in op technologie die zorgprofessionals ondersteunt, zoals kunstmatige intelligentie (AI) en slimme medische hulpmiddelen. Ook hebben we afgesproken dat zorgprofessionals zich blijvend moeten kunnen ontwikkelen om goed in te kunnen spelen op alle veranderingen in de zorg."
Ook op het punt van de toegankelijkheid van de zorg zijn ambitieuze afspraken gemaakt over passende zorg: niet alles wat kan, is ook nodig. En de ziekenhuizen zullen de wachttijden meer inzichtelijk maken en waar mogelijk zien te verminderen. Melkert: "Het is van het grootste belang voor de patiënt dat we aan deze afspraken in gezamenlijkheid voortvarend uitvoering geven."
De ambitie in het AZWA valt of staat volgens de NVZ met de blijvende steun van de politiek. De NVZ roept de politieke partijen dan ook op om de afspraken uit het AZWA de basis van hun verkiezingsinzet te laten zijn. "Het AZWA gaat uit van meer samenwerking en minder marktwerking. Samen met andere zorgpartijen gaan ziekenhuizen hiermee aan de slag. Onze slagkracht om de plannen uit te voeren, valt of staat met continuïteit in het overheidsbeleid en de bijbehorende financiële afspraken", aldus Melkert.
De NVZ en andere onderhandelende partijen, leggen de afspraken in de komende tijd met een positief advies voor aan hun achterbannen.