Direct naar hoofdmenu / zoekveld
Home / Actueel / Nieuws / Archief / juli t/m december 2006 / Voorzitter NVZ schrijft artikel in Trouw

Voorzitter NVZ schrijft artikel in Trouw

Vrijdag heeft dagblad Trouw een artikel, geschreven door Joan Leemhuis-Stout, geplaatst. Het is een reactie op het optreden van Jan-Peter Balkenende tijdens de CDA partijbijeenkomst in Harderwijk. Het artikel begint met: Allereerst wil ik Jan-Peter Balkenende, evenals de andere lijsttrekkers, veel succes wensen in de aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen op 22 november.

Zoals ik heb kunnen opmaken uit zijn optreden woensdagavond tijdens een partijbijeenkomst in Harderwijk, is ook de lijsttrekker van het CDA zijn campagne begonnen. Uit zijn bijdrage tijdens die bijeenkomst en zijn reacties aan de verzamelde pers aldaar, maak ik op dat Balkenende kiest voor duidelijkheid en daadkracht. Ik vind dat een lovenswaardige instelling tijdens een verkiezingscampagne. Helaas heeft hij in zijn woorden daarbij ten aanzien van de zorgsector de nuance enigszins verloren.

Wellicht was Balkenende  teleurgesteld over het CPB-oordeel over het verkiezingsprogramma van zijn partij. Bezuinigingen en meevallers komen in vele soorten en maten, maar de zorgsector blijkt deze verkiezingsronde het meest welkome doelwit. Ook bij het CDA. Sterker, het CDA heeft de wedstrijd ’bezuinigen op de zorg’ gewonnen! Maar liefst vier miljard euro denkt de partij als bezuiniging in te kunnen boeken via het toverwoord ’doelmatigheidsverbetering’. Dat kan makkelijk, vindt Balkenende, want het kan en moet allemaal veel efficiënter. „Mensen willen meer zorg voor hun euro”, zoals hij dat woensdagavond verwoordde in zo’n treffende one-liner. Uitspraken waar niemand in Nederland het mee oneens zal zijn, heeft hij vast gedacht.

Het moet lastig zijn dat het CPB Balkenendes streven doorkruist met de opmerking dat aanzienlijke risico’s en overgangskosten kleven aan de doelmatigheidsverbetering in de zorgsector. Het heeft immers tot gevolg dat van de vier miljard euro waarop hij had gerekend, nog slechts een half miljard overblijft.
Ik durf het haast niet te schrijven, maar ik had het hem kunnen zeggen. Niemand in de zorgsector is het oneens met de stelling dat de sector voortdurend beter moet en kan. Balkenende en vele anderen citeren daarover regelmatig de heer Scheepbouwer, die eerder dit jaar in een compact rapport zijn visie neerlegde: de zorg zou op onderdelen wel 20, misschien zelfs wel 30 procent efficiënter kunnen! Al het moois dat we daarmee met zijn allen zouden kunnen doen: al die patiënten die meer zorg krijgen voor hun euro. En dat is iets wat we met zijn allen willen.

Maar heeft Balkenende ook de andere opmerkingen uit het rapport van de heer Scheepbouwer gelezen? Dat voor het behalen van die winsten eerst wel forse investeringen moeten worden gedaan in onder meer ICT? Dat zorgaanbieders in staat moeten worden gesteld om echt te ondernemen en dat ze daarvoor meer bewegingsruimte moeten krijgen? Dat het systeem van diagnose-behandelcombinaties (dbc’s) verder moet worden ontwikkeld? Misschien dat het CPB dát bedoelde toen het schreef over ’overgangskosten’.

Jan-Peter Balkenende probeerde woensdagavond duidelijkheid na te streven, waarschijnlijk mede met het oog op de aanstaande verkiezingen. Maar wat hij zei en hoe hij dat zei, heeft onrecht gedaan aan de inzet van de vele honderdduizenden mensen die in de zorgsector werkzaam zijn. Wat denkt hij dat er door hun hoofden heen gaat als deze mensen keer op keer horen dat het allemaal wel een tandje strakker kan? Artsen, verpleegkundigen, thuiszorgmedewerkers enzovoorts die zich in Nederland dag in dag uit inzetten om mensen beter te maken? ’

Minder voeten onder het bureau en meer handen aan het bed’, luidde een van de andere one-liners van de CDA-lijsttrekker. Weet hij wel dat, in weerwil van wat hij en vele anderen denken, de verhouding voeten onder het bureau/handen aan het bed helemaal niet is veranderd, als je 2006 vergelijkt met twintig jaar geleden?

Afgelopen woensdag schetste Balkenende het beeld van de zorg als een sector die te gemakkelijk om meer geld vraagt. Daar tegenover stel ik het beeld dat de politiek anno 2006 te gemakkelijk een sector bezuinigingen oplegt en bovendien als een soort beloning nog extra eisen op tafel legt ook.

We weten dat de zorgvraag in Nederland de komende jaren alleen maar zal toenemen. Door de vergrijzing zullen zich meer patiënten aandienen en zal tegelijkertijd het arbeidspotentieel in de sector afnemen. Medisch-technologische ontwikkelingen zullen meer mogelijk maken in de zorgsector, maar dat extra aanbod leidt op zijn beurt weer tot toename van de zorgvraag. Ik juich die ontwikkeling toe, want het stelt de zorg in staat patiënten een menswaardiger bestaan te geven. Hetgeen past bij de menswaardiger samenleving waarvan ik weet dat ook Balkenende die voorstaat.


J.M. Leemhuis-Stout is voorzitter van de Brancheorganisaties in de zorg en voorzitter van de NVZ vereniging van ziekenhuizen.

Mijn NVZ



Uitgelicht


Zoeken
Uitgebreid zoeken